Malowniczo położona miejscowość z historią jakiej mogą pozazdrościć inne, pobliskie.
Wikipedia jest bardzo skromna w opisie taj wsi: Croft-on-Tees – wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie  North Yorkshire. Leży 66 km na północny zachód od miasta York i 344 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 470 mieszkańców.

Jednak szukający bardziej wnikliwie przeczytają że w Croft on Tees znajdują się dwie, wyjątkowe atrakcje.

 Pierwsza to Kościół w Croft on Tees. Jest to Kościół św. Piotra. Zabytkowy obiekt z XII wieku w samym sercu wioski. Wewnątrz kościoła znajdują się artefakty i rzeźby, które miały wpływ na wiele postaci stworzonych przez Lewisa Carrolla, który jako dziecko uczęszczał do św. Piotra w latach 40 XIX wieku, kiedy jego ojciec był rektorem tutejszego kościoła. Sam kościół jest również wymieniony w książce Simona Jenkinsa “Tysiąc najlepszych kościołów Anglii”.

Jest jeszcze jedna ciekawa historia związana z tym miastem. Otóż przez jakiś czas związał się z nim niejaki Lewis Carroll. Pewnie niewiele osób kojarzy tego artystę ale jeśli napiszę że jest autorem „Alicji z krainy czarów” oraz „Po drugiej stronie lustra” wiele osób zacznie go kojarzyć. Mało z nich jednak wie że był jednym z pierwszych fotografów w tym uznanych portrecistów.
Tak więc wioska ma swojego bohatera!

Kolejnym wyjątkowym miejscem w wiosce jest most most łukowy z siedmioma przęsłami, który łączy wieś Croft-on-Tees z Hurworth-on-Tees przez rzekę Tees.
Most jest granicą między North Yorkshire a County Durham. 
Dokładny punkt przejścia to czwarte z siedmiu przęseł. Most jest zabytkiem klasy I i został zbudowany w XV wieku na miejscu wcześniejszego mostu drewnianego. 
Most był często niszczony przez powodzie i naprawiany przez wieki.

Z mostu roztaczają się w obu stronach piękne widoki na „Tees”.

Propozycja sztucznej inteligencji:

Zapewniam że jeśli lubicie takie klimaty nie będziecie zawiedzeni. Mnie niestety nie udało się wejść do samego kościoła czego bardzo żałuję ale i tak tą trzygodzinną „wyprawę” uważam za udaną, szczególnie że z centrum miasta poza godzinami szczytu dojedziecie na miejsce w 15 do 20 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *