Dobre rady dotyczące zakładania własnej firmy w UK

Przed założeniem firmy w UK warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

 1. Dowiedz się jak najwięcej o różnych formach działalności gospodarczej w UK, aby móc wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.
 2. Rozważ wszystkie “za” i “przeciw” każdej formie działalności gospodarczej. Zastanów się, która Ci najbardziej odpowiada. 
 3. Porozmawiaj ze znajomymi lub z kimś z rodziny, kto już zakładał własny biznes w UK. Na pewno będzie miał dla Ciebie sporo sprawdzonych rad. 
 4. Zapoznaj się z kwestiami prawnymi dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej w UK (umowy, podatki, zatrudnianie pracowników itp.).
 5. Jeszcze przed założeniem działalności warto się zastanowić, czy będziemy się rozliczać samodzielnie czy zlecimy to komuś.

Dalej zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnego biznesu na Wyspach? Chcesz się dowiedzieć, jak założyć firmę w UK? Jakie są związane z tym formalności i co musisz załatwić?

Która forma działalności jest najlepsza: self-employment, spółka LTD czy partnership? Jakie są koszty prowadzenia własnego biznesu w UK? Jak się rozliczyć z brytyjskim urzędem skarbowym?

W naszym przewodniku krok po kroku tłumaczymy, jak założyć firmę w Anglii i udowadniamy, że to łatwiejsze niż myślisz!


Jakie rodzaje działalności gospodarczej można założyć w UK?

W UK, podobnie jak w Polsce i innych krajach można założyć różne rodzaje działalności gospodarczej. 

 • Samozatrudnienie (ang. self-employment; self-employed; sole trader) – to odpowiednim jednoosobowej działalności gospodarczej
 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ang. (Limited Company; LTD)
 • Spółka partnerska (ang. Partnership)
 • Spółka akcyjna (ang. Public Limited Company; PLC) 

W naszym poradniku omawiamy: self-employment, spółkę LTD oraz spółkę partnerską (partnership), czyli spółki, które z największym prawdopodobieństwem będą Cię najbardziej interesować. 

Od czego to zależy wybór działalności gospodarczej w UK?

Wybór rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej w UK zależy od tego, ile osób chcemy zatrudniać, jak działać, jaki mamy model biznesowy, jaki mamy budżet, jak chcemy się rozliczać i czy zamierzamy wynajmować pomieszczenie do prowadzenia naszej działalności na Wyspach. 


Self-employment w UK —  wszystkie informacje

Self-employment to najprostsza (i zazwyczaj pierwsza) forma prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. 

To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą pracować na własny rachunek. Tę opcję działalności gospodarczej w UK często wybierają na przykład freelancerzy, programiści, osoby udzielające korepetycji, manicurzystki i kosmetyczki. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem i nie chcą wchodzić w zbyt dużo papierologii. 

Prowadząc działalność gospodarczą w Anglii jako osoba samozatrudniona, musimy być rezydentami w UK, tzn. przebywać na terytorium Wielkiej Brytanii przez co najmniej przez minimum 183 dni w roku.

Warto pamiętać, że samodzielnie odpowiadamy za nasze zadłużenie. Jako osoba posiadająca status self-employed w UK, musisz również prowadzić dokumentację finansową swojej działalności, a dodatkowo co roku wypełniać zeznanie podatkowe – Self Assesment. Jako osobie self-employed nie przysługuje Ci prawo do minimalnej stawki wynagrodzenia w UK.

Rejestracja self-employment w UK

W Wielkiej Brytanii możemy “prowadzić” działalność jako sole-trader jeszcze przed rejestracją. Co to znaczy? Oznacza to, że mamy możliwość prowadzić firmę w UK przez 3 miesiące jeszcze przed powiadomieniem o tym HMRC. Po tym czasie jesteśmy zobligowani do zarejestrowania naszej działalności w UK. Jeśli tego nie zrobimy, możemy dostać mandat.

W UK możemy zarejestrować własną działalność gospodarczą, gdy mieszkamy na terenie Wielkiej Brytanii, tam prowadzimy nasz biznes i mamy numer National Insurance Number (NIN). 

Samozatrudnienie w UK krok po kroku

Oto, co musimy zrobić, aby zarejestrować własną firmę w UK (self-employment): 

 1. Spełnić pewne warunki: mieszkać w UK (co najmniej 183 dni w roku) i posiadać numer NIN (czyli być objętym ubezpieczeniem społecznym)
 2. Mieć podstawowe dane dotyczące naszej firmy, takie jak: branża, adres, numer kontaktowy
 3. Poinformować HMRC (HM Revenue & Customs) o rozpoczęciu działalności typu self-employment poprzez wypełnienie formularza – nie musimy się udać do urzędu skarbowego osobiście; firmę możemy zarejestrować telefonicznie, listownie lub online

Jeśli zamierzasz działać w branży budowlanej, musisz również dokonać rejestracji w CIS (Construction Industry Scheme).

Jakie są obowiązki osób self-employed w UK?

Do obowiązków osoby samozatrudnionej w UK należy:

 • Płacenie podatków
 • Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne
 • Skompletowanie wszystkich dokumentów związanych z działalnością gospodarczą (faktur, kosztów, dokumentów od skarbówki itp.); więcej na ten temat znajdziesz na tej stronie
 • Rozliczanie podatku z HMRC (Self Assessment tax return)
 • Płacenie VAT (jeśli osiągniesz przychody 85 000£)

Spółka LTD w UK — wszystkie informacje 

Spółka LTD, czyli Limited Company to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (znaną w Polsce pod skrótem spółki z o.o.). To często wybierany przez Polaków model prowadzenia działalności gospodarczej. Aby założyć spółkę LTD nie musimy być rezydentem w UK

Zakładając ten rodzaj działalności gospodarczej, oddzielasz swoje prywatne finanse od finansów firmy. Tę formę działalności możesz założyć samodzielnie albo ze swoim partnerem lub partnerami biznesowymi. 

Rejestracja spółki LTD w Anglii krok po kroku

Aby zarejestrować spółkę LTD w Anglii nie musimy iść do żadnego urzędu. Wszystko załatwimy praktycznie od ręki online. Rejestracja następuje w agencji rządowej Companies House. 

Wystarczy, że wypełnimy formularz, podamy adres siedziby spółki, dane dyrektora i sekretarza spółki oraz informacje dotyczące charakteru naszej działalności. 

Zakładając spółkę LTD w Anglii musimy również zadeklarować kapitał początkowy naszej spółki. 

Jakie są obowiązki osób prowadzących spółkę LTD w UK?

Do obowiązków osób prowadzących spółkę LTD w UK należy:

 • Składania co roku zeznania podatkowego 
 • Płacenie Corporation Tax
 • Prowadzenie firmy, zgodnie z zasadami opisanymi w „Articles of association”
 • Prowadzenie rejestracji wszystkich dokumentów firmowych 

Spółka LTD w UK — koszty

Zastanawiasz się, z jakimi opłatami wiąże się prowadzenie spółki LTD w UK? Przyjrzyjmy się, ile wynoszą podatki i ubezpieczenie społeczne w UK dla osób prowadzących spółkę w UK ⬇️⬇️⬇️

Jakie podatki płacą osoby prowadzące spółkę LTD w UK?

Spółki LTD w UK są zobligowane do płacenia podatku Corporation Tax. Wynosi on 20% (jeśli dochody nie przekraczają 300 000£) i 30% (jeśli dochody przekroczą 1,5 miliona funtów). 

Jak rozliczyć spółkę LTD w UK?

Prowadząc spółkę LTD w UK musimy się rozliczać (to jeden z naszych obowiązków). Nasze rozliczenia są dostępne publicznie. Żeby to zrobić, musimy wypełnić formularz CT600. Mamy 9 miesięcy na złożenie zeznania podatkowego naszej spółki LTD.


Spółka partnerska (Partnership) w UK — wszystkie informacje

Spółka partnerska (ang. partnership) to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii w 2 lub więcej osób. W UK mamy możliwość złożenia następujących typów spółek partnerskich:

 • Zwykłej spółki partnerskiej — w tym przypadku każdy z partnerów zakłada własną działalność gospodarczą (samozatrudnienie) oraz spisują umowę (zgodnie z którą dzielą się przychodami i stratami w prowadzonej przez siebie spółce); każda z osób sama płaci swoje składki zdrowotne, natomiast podatki zależą od udziałów w zyskach generowanych przez spółkę
 • LLP, czyli spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością — spółkę tę rejestruje się w Companies House; w przypadku tego rodzaju spółki, jej odpowiedzialność jest ograniczona przez wkład finansowych, poniesiony przy jej zakładaniu.

Wady i zalety wszystkich form działalności gospodarczej w UK:

Rodzaj działalności w UKZaletyWady
Self-employmentSelf-employment to dobry sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej w UK, jeśli to nasz pierwszy biznes (lub pierwszy na Wyspach)Możemy prowadzić działalność na 3 miesiące przed jej zarejestrowaniem w HMRCProwadzenie rozliczeń i księgowości nie jest skomplikowaneProwadzenie działalności gospodarczej w UK jako osoba zatrudniona nie jest związane ze skomplikowaną papierologiąPodatek od prowadzenia działalności odprowadzamy dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatkuPonosimy pełną odpowiedzialność za zadłużenie wynikające z prowadzonej działalności gospodarczejNie możemy w ramach self-employment prowadzić z kimś spółki
Spółka LTDLTD to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy rezydentury w UK i nie mieszkamy tam na stałeOdpowiedzialność jest ograniczona tylko do wysokości wkładu własnegoDoskonale sprawdzi się, gdy chcemy prowadzić działalność na dużą skalęZałożenie spółki LTD jest nieco bardziej skomplikowane niż self-employmentDane naszej spółki są dostępne online w Companies HouseMusimy przestrzegać zasad prowadzenia spółki, zawartych w “Articles of Association”Skomplikowana księgowość (w porównaniu do self-employment), istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy potrzebować do tego księgowego
Spółka partnerska (Partnership)Dobre rozwiązanie na prowadzenie firmy w UK, jeśli prowadzimy ją w kilka osóbW spółce partnerskiej odpowiadamy całym swoim majątkiemJeśli któryś z partnerów, z którym zakładaliśmy spółkę się wycofa, spółka partnerska ulega rozwiązaniuKażda z osób odprowadza samodzielnie swoje składki społeczne

więcej na stronach Urzędowych: https://www.gov.uk/browse/business

Założenie firmy w UK zajmuje około 24 godzin. 

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *