Kryzys i koszty utrzymania na wyspach stają się poważnym problemem ze zdrowiem psychicznym dla ponad 3 milionów mieszkańców wysp.

Należy jednak sytuację odwrócić i napisać wprost: osoby, które niedawno miały problemy ze zdrowiem psychicznym, trzy razy częściej zalegają z opłacaniem rachunków, jak wynika z przeprowadzonych badań.

Sondaż YouGov przeprowadzony dla organizacji charytatywnej Money and Mental Health Policy Institute wykazał, że 12% badanych zalegało z płatnością przynajmniej jednego z rachunków, jak czytamy na łamach portalu „Guardian”. Połowa z tych osób zmagała się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Oznacza, to, że około 3 miliony osób żyjących w Wielkiej Brytanii nie tylko ma problemy z regularnym opłacaniem rachunków, ale także ze swoim stanem mentalnym w ciągu ostatnich dwóch lat. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy mieli problemy ze zdrowiem psychicznym w ciągu ostatnich dwóch lat, są aż trzy razy bardziej narażeni na zaleganie z co najmniej jednym znaczącym rachunkiem. Z kolei aż 60% z nich twierdzi, że nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi finansami z powodu rosnących kosztów utrzymania.

Czy mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc, czy to w zakresie finansów, czy to zdrowia? Tylko 9% otrzymało porady w kwestii radzenia sobie z finansami od początku kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

Zdrowie psychiczne, a kryzys kosztów utrzymania

Według wyliczeń Money and Mental Health Policy Institute ​​rząd UK mógłby zaoszczędzić ponad 140 milionów funtów rocznie i podwoić wskaźniki dotyczące ilości osób wracających do zdrowia po takim kryzysie. W jaki sposób? Poprzez łączenie wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i świadomego zarządzania swoimi finansami. 

Taki ruch sprawiłby, iż wskaźniki powrotu do zdrowia dla osób zmagających się z długami i depresją podwoiłby się. Dodatkowe 27 tysięcy osób wychodziłyby na prostą każdego roku, co również skróciłoby czas oczekiwania na usługi w zakresie zdrowia psychicznego.

Wielka Brytania nie robi tyle, ile może

Autorzy obliczyli, że zmiany te przyniosłyby oszczędności w wysokości 39 milionów funtów poprzez zmniejszenie popytu na usługi opieki zdrowotnej i społecznej oraz wygenerowałyby 105 milionów funtów w szerszych korzyściach ekonomicznych i zwiększeniu ogólnej produktywności.

46-letnia Rachel z Cardiff przez większość swojego życia cierpiała na depresję. Ale kiedy próbowała odstawić leki, wpadła w spiralę wydatków i hazardu, przez co zadłużyła się na około 15 000 funtów. „To szalone, ponieważ im więcej się zadłużysz, tym więcej kart kredytowych ci dadzą” – powiedziała. „W pewnym momencie miałem około 10 różnych kart kredytowych”.

Mówi, że w żadnym momencie żaden pracownik służby zdrowia nie zapytał jej, jak radzi sobie finansowo i czuła, że nie jest w stanie sama tego podnieść.

Gdzie szukać pomocy od strony opieki psychiatrycznej?

Rowan Building
Darlington Memorial Hospital
Hollyhurst Road
Darlington
DL3 6HX

Phone: Darlington – 01325 736400

University Hospital of North Durham
North Road
Durham
DH1 5TW

Phone: Durham – 0191 3333550

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *